Al. Jana Pawła II 19A
22-200 Włodawa

82 572 44 44
solmed.solarz@wp.pl

Aktualności

PORADNIA PSYCHOLOGICZNA W CM SOLMED

Z przyjemnością informujemy, że ruszają zapisy do nowo otwartej poradni psychologicznej w Centrum Medycznym "Solmed". Porad udziela mgr Maria Król. Serdecznie zapraszamy !

mgr Maria Król, ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia w specjalności psychologia kliniczna i psychoterapia, pedagog, , psychoterapeuta w trakcie szkolenia.

W chwili obecnej zakończyła pierwszy stopień czteroletniego szkolenia studiów podyplomowych w ramach Szkoły Psychoterapii Poznawczo - Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo - Behawioralnej,. Pracę poddaje  stałej superwizji.

 Psychoterapia poznawczo - behawioralna (CBT), jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych oraz zaburzeń zachowania.

Praca terapeuty i klienta jest ustrukturowana i zorientowana na cele. Dlatego, w porównaniu z innymi rodzajami psychoterapii, jest określana jako krótkoterminowa i jest dostosowana do potrzeb klienta.

Podstawą terapii poznawczo-behawioralnej jest założenie, że poprzez zmianę dezadaptacyjnego (błędnego, często powodującego cierpienie) sposobu myślenia, klient może zmienić swój nastrój i zachowanie.Techniki stosowane w procesie terapii, mają pomóc klientowi zweryfikować dotychczasowe dezadaptacyjne wzorce myślenia i przekonania, tak aby w rezultacie redukować dyskomfort i sprzyjać rozwojowi optymalnych sposobów radzenia sobie z trudnościami.

 Skuteczność terapii CBT potwierdzają liczne, wiarygodne badania kliniczne. Jest z powodzeniem stosowana między innymi, w leczeniu depresji i innych zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania oraz uzależnień. Psychoterapia cieszy się dużym uznaniem jako pomoc w momentach kryzysu życiowego, żałoby, w zmaganiach z problemami dnia codziennego.

Na czym polega psychoterapia poznawczo - behawioralna ?

Psychoterapia jest metodą przezwyciężania problemów psychicznych, trudności emocjonalnych i nieporządanych zachowań. Skuteczność protokołów terapii, potwierdzają liczne badania naukowe .

Jest to szczególny rodzaj relacji pomiędzy terapeutą a klientem, w której:

  • diagnoza wyznacza ścieżkę pracy,
  • metody pracy są dostosowywane indywidualnie i pozwalają lepiej zrozumieć problem,
  • punktem wyjściowym w terapii są aktualne trudności,
  • klient wyznacza cel wspólnej pracy,
  • terapeuta przekazuje narzędzia i metody, dzięki którym zmiana jest możliwa do zaobserwowania przez samego klienta,
  • terapia ma strukturę, która nadaje procesowi przejrzystość i wgląd; w taki sposób, aby klient w przyszłości radził sobie samodzielnie z trudnościami jakie się pojawiają,
  • klient ma prawo przerwać terapię w dowolnym momencie,
  • czas trwania sesji - 50 minut.

Dodatkowe informacje:

  1. Wszelkie informacje uzyskane od klienta, chronione są tajemnicą zawodową, również informacja o tym, że korzysta z terapii. Jedynym wyjątkiem są sytuacje gdy pacjent stanowi zagrożenie życia dla siebie lub innych.
  2. Psychoterapeuta angażuje się w pracę podczas sesji oraz pomiędzy sesjami, konsultuję się z superwizorem.
  3. Na bieżąco sprawdza efektywność psychoterapii, korzystając z obiektywnych kwestionariuszy i dostosowuję swoje interwencje do zmieniającej się sytuacji klienta.

 

Czym jest psychoterapia ?

 

Psychoterapia to metoda leczenia i wspomagania samorozwoju. Jest  oparta na wiedzy psychologicznej i jest skupiona wokół problemu klienta. Terapeuta i klient są ekspertami. Klient jest ekspertem swojego problemu, on sam najlepiej wie z czym musi się zmagać. Gdzie pojawiają się trudności i co chciałby zmienić w swoim życiu. Jest to praca zespołowa, w której terapeuta posiada wiedzę i kompetencje a wspólnym celem jest poprawa funkcjonowania klienta poprzez  zmianę jaka rozpoczyna  się od zmiany nawyków myślowych i zachowania.

Bowiem to właśnie te nawyki zatrzymują nas w błędnym kole problemów. Nieadekwatne lub nieprzydatne myślenie i zachowanie jest  długotrwałe. Dlatego czasami nie dostrzegamy pewnych możliwości, rozwiązań lub po prostu nie radzimy sobie z pewnymi sytuacjami, które nas dotykają.

Systematyczna praca klienta z terapeutą i jasno określone cele - przynoszą zmianę.

Pozwalają na zmianę od fundamentów i dzięki temu jest to zmiana trwała. Kiedy klient uczy się oceniać swoje myślenie w sposób bardziej realistyczny i jednocześnie bardziej przystosowawczy, jego stan emocjonalny i zachowanie ulega poprawie. Staje się swoim własnym terapeutą. Zdobywa umiejętności rozpoznawania i zmiany, nieadekwatnych myśli i zachowań, tym samym chroni siebie przed ewentualnymi nawrotami.

Praca w gabinecie skupia się na chwili obecnej, tym co dzieje się tu i teraz w życiu klienta. Terapia trwa od kilku do kilkunastu sesji. Czasami wymaga więcej czasu, jest to bardzo indywidualna kwestia i zależy od tego z czym zmaga się klient.

Kontrakt zawarty pomiędzy terapeutą a klientem, jest początkiem pracy w kierunku określonego przez pacjenta celu. Opiera się na zaufaniu, zasadzie poufności i zobowiązuje terapeutę nie tylko do zachowania tajemnicy ale także do pracy systematycznej, rzetelnej i skoncentrowanej na problemie klienta.

 

 

Czym różni się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

 

Psycholog podczas studiów zdobywa wiedzę, między innymi na temat mechanizmów funkcjonowania człowieka, w normie i w zdrowiu. Poznaje testy, sposoby diagnozy, kształci się w konkretnych specjalnościach, zdobywa odpowiednie kompetencje.  Psycholog nie musi zostać psychoterapeutą. Jest to indywidualny wybór.

 

Kim jest psychoterapeuta ?

Psychoterapeuta poznawczo - behawioralny, podczas czteroletniego szkolenia zdobywa wiedzę i  kompetencje, dzięki którym może w sposób zindywidualizowany prowadzić terapię. Nabywa doświadczenie w celu niesienia pomocy w rozwiązywaniu konkretnych problemów i leczeniu zaburzeń. Wykorzystuje narzędzia do pracy z konkretnymi zaburzeniami bądź problemami i poniekąd sam jest narzędziem do pracy z klientem. Fundamentalne znaczenie ma indywidualne podejście do klienta, elastyczność w pracy i dobór właściwych dla konkretnej osoby, narzędzi pracy. Klienta sam wyznacza cel, może obserwować czy praca przynosi efekty i sam decyduje na jakim etapie kończy współpracę z terapeuta. Staje się swoim własnym terapeutą, nabiera umiejętności rozpoznawania nieadekwatnych zachowań i w ten sposób chroni siebie przed ewentualnymi nawrotami.

 

Psychiatra jest lekarzem, który także może zdiagnozować pacjenta. Zapewnić mu odpowiednią farmakoterapię, otoczyć pacjenta troską i dbałość i właściwe leczenie. Wiele zaburzeń leczy się skuteczniej w połączeniu farmakoterapii i psychoterapii. Niektóre zaburzenia nie wymagają leczenia farmakologicznego a jedynie odpowiednio prowadzonej terapii. Lekarz psychiatra może rekomendować terapię i tym samym terapeuta może poprosić o konsultację psychiatrę lub zalecić klientowi konsultację z lekarzem. Jest to sprawa indywidualna i nie należy bać się takich konsultacji.

 

W chwili obecnej, skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej wykazano w ponad 500 badaniach, w odniesieniu do różnych zaburzeń i problemów psychicznych a także problemów somatycznych z elementami psychicznymi.

Zapraszamy na konsultacje!

Serdecznie zapraszamy

 

Terapia skierowana jest do dzieci, młodzieży osób dorosłych, w tym jako terapia par i rodzin.